2.6.alapmegerősítések
(avagy: az alábetonozás nem segít a nedvesedésen…)
Rengeteg épület áll a mai napig úgy, hogy alig-alig találunk alatta alapot: néhány deciméternyi kőrakatra, négy-öt sor téglára kerültek rá a felmenő falak – mégis stabil az épület már sok évtizede – és még sokáig az is marad.
El kell oszlatnunk egy tévhitet.
Sokan gondolják úgy – és a kellő ismeretekkel nem rendelkező ismerősök, rosszabb esetben szakemberek is erősítik elhatározásukat – hogy régi épületük nedvesedését aláalapozással, alábetonozással el lehet hárítani. Pedig ez nincs így.
Tény, hogy a falak nedvesedése és a gyenge alap igen gyakran egymást kísérő jelenségek. De nem az alap kezdetleges voltától nedvesednek a falak! Sokkal inkább attól, hogy akinek nem volt módja erős, az előírásoknak megfelelő alapot készítenie, annak a falszigetelés elkészítésére sem volt lehetősége – vagy mert nem volt rá pénze, vagy mert nem is tudta, mennyire fontos ez a szerkezet.
Számtalan esetben kerestek már meg, hogy segítsek megfelelő kivitelezőt találni alapmegerősítésre, mert nedves a házuk fala és azt hallották, úgy tudták, ez segít.
Részletesen megismerve a problémát, minden esetben kiderült, hogy igaz, hogy nedvesedik a fal, de az alapnak egyébként semmi baja (nem süllyed, nincs megrepedve, voltaképpen stabilan áll). Ebben az esetben el kellett magyarázni a fentieket, és megnyugtatni a tulajdonost, hogy semmi szükség az egyébként igen költséges – és a ház állagát erősen veszélyeztető alapmegerősítésre, alábetonozásra.
Az alábetonozás azért sem segíthet a nedvesedésen, mert – aki látott már ilyen munkálatokat, hamar belátja – maga a technológia nem zárja el a nedvesedés útját; és a beton önmagában nem vízzáró szerkezet.
Az alábetonozás úgy készül, hogy nedves fal alatt a talaj megbontják – ahogy ez szokás kishazánkban –, és kívülről elvégzik az alábetonozást (ami önmagában is rossz technológia, mivel a beton az alap külső síkjának alig harmadát takarja, és szerencsés esetben úgy-ahogy az alap alatt is elterül (a hatvan centis fal alatt lévő 70-75 centi széles alap alatt eleve nem készülhetett rendes betontest…). Ezzel végül is sok pénzért semmi nem oldódik meg. Ugyanis az alá nem betonozott részeken a talajból a nedvesség ugyanúgy fel tud jutni az épület eredeti alapjába – később pedig egy nagyobb eső alkalmával az új betontestek is telítődnek nedvességgel…
Az alapmegerősítés tehát arra szolgál, ami a neve: az alap megerősítésére…
Az alapmegerősítések készítésekor két hiba igen súlyos következményekhez vezethet. Az egyik az imént már említett azon körülmény, hogy a széles alaptest alatt teljes vastagságban a kézi, kisiparos technológiákkal igen nehéz teljes értékű megerősítést végezni. Teljes értékűnek az számít, ha az alap teljes szélességében alátámasztja a megerősítés a régi alapot, és ha… a bekerülő betonkötés után a megfelelő nyomószilárdságot eléri.
Mit jelent ez utóbbi?
A megerősítéshez felhasznált betonnak pontos receptura alapján, szabályos keveréssel kell készülnie, a bedolgozáskor be kell tartani a betonozás szabályait, és a beton megfelelő tömörítéséről gondoskodni kell.
Vegyük sorra e feltételeket:
- a megfelelő receptura, azaz keverési arány kialakítása ritkán valósítható meg úgy, hogy a kertben felállított keverőbe a segédmunkás számolatlanul lapátolja be a sódert, gondolkodás nélkül önti be a cementet és a vizet. Nem hinném, hogy így a szabványoknak, előírásoknak megfelelő betonkeverék előállítható…
- a bedolgozásra ugyanez érvényes: a lapáttal az alap alá „begórt” betonhalmaz nem igen elégíti ki a szakszerű betonozás kritériumait.
- az így bedolgozott (helyesebben: odakerült) betonkeverék tömörítésére nincs lehetőség – és nem is igen szoktak erre figyelmet fordítani a mesterek (tisztelet a kővételnek; láttam már olyat is, hogy a kőműves az árokban térdelve rétegenként csömöszölte a betont…).
Nem véletlen tehát az a tanács, hogy még egy egyszerű családi ház is az alábetonozását csak nagy gyakorlattal és megfelelő gépparkkal rendelkező építési vállalkozásra szabad bízni…
Ebben az esetben a betont telepen keverik, betonmixerrel hozzák a helyszínre, a bedolgozást betonszivattyúval végzik, és a tömörítéshez a megfelelő vibrátorokat alkalmazzák.
Ekkor az alábetonozás megfelel a minőségi és szakmai előírásoknak…
Ha ezeket a szabályokat nem tartják be, akkor az alapmegerősítés helyett csak egy költséges, sok munkával járó, de egyébként teljesen haszontalan alábetonozást kap cserébe az ember…
Az alapmegerősítések készítésénél elkövetett másik, jóval nagyobb hiba (mely akár a ház falának leomlásához vezethet), ha az alapmegerősítést nem szakaszosan végzik. A régi házak alapjai – amint arról a földmunkákról szóló fejezetben már szó volt – nemigen tűrik el, ha mellettük, közvetlen közelükben kiemelik a föld, talaj egy részét. Mégha olyan nagyon gyorsan is készül az alábetonozás, a régi alap, a faltest óhatatlanul megmozdul, hiszen kiemeljük az oldalát megtámasztó földtömeget.
Sajnos, számos ilyen baleset történik évente.